Geleceğin Uçak Teknikerlerinin Eğitim Kıyafetleri Hazır 

 

     Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilerek “Tanınan Okul” statüsünü kazanan ve A1 belgesini alan ilk devlet üniversitesi olmayı başaran Uşak Üniversitesi Sivil Havacılık Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojisi Programı, uygulamalı eğitimlerde alınması gereken güvenlik önlemleri ile önlük ve donanım gerekliliği için gerçekleştirdikleri çalışmaları tamamladı.

Program öğrencilerinin uygulamalı derslerde, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre giyilmeleri zorunlu olan önlükler, Öğretim Görevlileri Ramazan Saraç ve Alev Yıldırım tarafından tasarlandı. Bir uçak teknikerinin çalışma ortamında olduğu gibi eğitim almasının amaçlandığı bu çalışma ile öğrencilerin kullanmaları gereken pantolon, önlük, iş ayakkabısı, gözlük ve kulaklık gibi ek donanımlara alışmaları sağlanıyor.

   

    İşe Adaptasyon Artıyor

Geliştirme çalışmalarını yürüten akademisyenlerden Öğr. Gör. Yıldırım, öğrencilerin eğitimler sırasında bu kıyafetler ve donanımlarla uygulama yapmasının, iş hayatına geçiş sürecinde olumlu etkiler yarattığını dile getirdi. Yıldırım, “Önlük, iş kıyafetleri ve uygun donanım ile eğitim alan öğrencilerin işlerine adaptasyonları artıyor. Bu konuda araştırma yapan akademisyenler, geçiş süreçlerinde yaşanabilecek olumsuzlukların ortadan kaldırılması için eğitim süreçlerini buna göre düzenlemeye çalışıyor.” diye konuştu.

    Tasarımı gerçekleştiren akademisyenlerden Öğr. Gör. Ramazan Saraç, öğrencilerin bu eğitimler süresince kullanacakları önlükleri tasarlarken ilk olarak rahat olmalarını sağlamaya çalıştıklarını belirtti. Tasarımlarına Uşak Üniversitesi amblemini de ekleyerek öğrencilerin aidiyet duygusunu artırmayı amaçladıklarını söyleyen Saraç şöyle konuştu; “Öğrencilerimizin,  bu mesleğe adım attıkları yer olan Uşak Üniversitesini unutmamaları ve güzel anılar ile gittikleri her yerde üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmelerini istiyoruz. Aynı zamanda tasarıma milli üretim ifadesini yansıtmak adına, önlüğün sırt kısmında ay yıldız ekledik. Bizler, yetiştirdiğimiz öğrencilerin bu doğrultuda ve işlerini önemsemeleri gerektiğini düşünüyoruz.”

     Uçak Teknolojisi Bölümü öğrencileri de kendileri için özel olarak tasarlanan atölye kıyafetleri ve donanımları ile çalışmanın, yaptıkları işin önemini daha çok hissettirdiğini ifade ettiler.

 

  

 


06 Mart 2020